Siste nytt

Det løsnet mot Sokndal

Kan Hellvik likevel holde seg i 5.divisjon?

Seriekamp 5.divisjon avd.01 torsdag 18.oktober på Hellvik Hus-banen i Brunnmyra.

Tilskuere: ca.70. Vindstille, skyfritt og månelyst.

Hellvik – Sokndal 5-2 (2-0).

Målene: 1-0 (24min) Truls Henriksen Gyland, 2-0 (45min) John Audun Ege, 3-0 (50min Daniel Mong), 4-0 (71min) John Audun Ege, 4-1 (75min), 4-2 (84min), 5-2 (90min) Øystein Aamodt.

Kampen

To tente lag entret banen og det var to lag i god form. Høyt tempo og ballen skiftet raskt side i starten, med et lite overtak til gjestene. Et kvarter ut i omgangen tok Hellvik mer over, for så å gi ifra seg initiativet igjen. Flere gode Haua-overganger måtte stoppes med ulovlige midler. Så skaffet Espen Stornes frispark på 18 meter. Skuddet gikk igjennom muren og høyt til venstre, utagbart for keeper, og 1-0. I perioden som fulgte bølget spillet fram og tilbake en stund med fine muligheter til begge lag. Halvtimen spilt fikk Hellvik et heldig frispark etter en ren duell. Hadde den fått gå ville de vært to mot vår keeper. Hellvik fikk så en stor mulighet fra et corner, da tre skuddmuligheter ble blokkert, den siste gikk i tverrligger og ned. Et Haua i god høstform skrudde på gassen nå og presset voldsomt på for en redusering, men rett før fløyta gikk for pause kombinerte Hellvik mesterlig ved flere anledninger, og et langt innkast havnet hos John Audun Ege. Han dro av en stopper og la ballen fint tilbake i motsatt med venstre fot og økte ledelsen til 2-0.

Etter hvert som kampen gikk så ble også spillet tøffere. Det ble delt ut hele 6 gule kort denne kampen for forseelser på banen. Faktisk gav dommer også to gule kort for somling ved bytte, noe som resulterte i en karantene på én av våre spillere. Likevel var det stor vilje i Hellviklaget, og fra start i andre omgang kjørte vi på. Fem minutter uti fikk vi frispark på drøye 35 meter, skrått. Daniel Mong slo innlegget like i mål over en forfjamset sisteskanse, 3-0. Trykk på linken under hvis du vil se målet.

Daniel Mong sitt mål.

Det roet seg ikke nå og Hellvik freste videre og skapte sjanse på sjanse. Truls Henriksen Gyland ble spilt fri, men satte ballen like utenfor. Like etter hoppet Øystein Aamodt over ballen og lurte forsvaret til Haua. Ballen gikk ut til Daniel Mong, som slo flatt inn foran mål. Der hadde John Audun Ege startet løpet, mottok fint, fintet vekk keeper og puttet inn 4-0. Sokndal hadde ikke gitt seg, og tok igjen over banespillet en stund, og det betalte seg. En fin gjennombruddspasning slapp en motspiller helt alene foran mål og han skåret enkelt til 4-1. 9 minutter senere mistet en Hellvikforsvarer ballen i farlig posisjon. Ballen ble slått hardt inn foran mål og der ventet en blå, 4-2.  Tiden tikket mot slutt og Hellvik så sitt snitt til å la mange spillere få spilletid. Den siste som kom inn, Mehari, skaffet kast høyt i banen. Kastet kom fort tilbake til ham, han sentret flott til John Audun Ege, som igjen flikket ballen videre til Øystein Aamodt på løp. Alene med keeper gjorde han ingen feil og sikret seieren med 5-2.

 

Tabellen

Med 3 poeng klatret vi opp mot ryggen på Nærbø II. De tapte sin siste kamp mot Klepp II med hele 5-1. Utregningen er at de må tape sine siste to nå og vi må vinne våre. Det er å tro på julenissen, men kanskje han kommer i år? Rogaland Fotballkrets skriver at det ligger an til 7 lag ned fra 5.divisjon. Det er 5 puljer og sistelaget i hver rykker direkte ned. Deretter spiller de nest siste i pulje 1, 2 og 3 kvalifisering mot hverandre. Samme med pulje 4 og 5. Om vi klarer å komme foran Nærbø II vil vi altså kunne spille kvalik mot to andre lag i Rogaland. Det kan bli veldig spennende å se hvem det blir.

Milepæl

John Audun Ege skåret to av sine mange mål i denne kampen og tok med det igjen en tidligere storskårer, Eirik Hadland, som nå er flyttet til byen og spiller for Eiger III. Med et smått utrolig målsnitt på 0,758 mål per kamp er han nå oppe i 169 mål. Det holder til 3.plass på rankingen over mestskårende i klubbens historie. Neste opp er Inge Andreassen, som skåret 188 mål på A-laget.

Neste kamp for A-laget: borte mot Vigrestad fredag 26.oktober kl.19.00.

Hellviks startellever (4-4-1-1): Jahn Otto Waldeland – Daniel Mong, Stig Larsen, Torbjørn Wetteland, Brian Thorsen – Jesper August Carlsen Aase, Espen Stornes, Thomas Mong, Per Morten Gravdal – John Audun Ege – Truls Henriksen Gyland.

Benyttede innbyttere: William Skåra, Øystein Aamodt, Dag Einar Andreassen, Erik Duvan Nordvoll, Marius Grastveit, Eirik Dirdal, Birhane Mehari Fisshaye.

Referat, bilde og video: Rino André Kolstø

Sjekk også

Poengdeling mot Bjerkreim

En totalt sett jevn kamp endte 3-3. Seriekamp 6.divisjon i Brunnmyra på Hellvik Hus-banen tirsdag …